E Ticaret Nedir?

E Ticaret Nedir?

E-Ticaret nedir?

Türk Ticaret piyasasının 2014 yılı itibari ile Pazar hacminin yaklaşık olarak % 1,9 unu e-ticaretten geldiğini piyasa uzmanları belirtmektedir. Elektronik ticaret sektörü, hem online alış veriş yapanların, hem de internetten satış gerçekleştirenlerin sayılarının hızla armasıyla beraber büyümeye ve ilgi çekmeye başladığını söyleyebiliriz.

İster eğitim hayatınız yeni bitmiş olsun, ister yıllarca kurumsal bir şirkette çalıştıktan sonra girişimci ruhu ile veya fiziksel mağazanızı internete taşımak istemiş olun. İnternetten ürün satışında bulunmak ve hayatınızı bu şekilde kazanmak istiyorsanız işin pratiğini yaşamadan önce öğrenmeniz gereken bir çok temek nokta bulunmaktadır.

Bu bilgileri sıfırdan başlayan bir kişi elektronik ticareti öğrenmeye nereden başlayacak veya başlamalı.

Yeni Başlayanlar İçin E-ticaretin Avantaj ve Dezavantajları

Online alışveriş mağazalarının en büyük avantajı yılın 365 günü ve günde 24 saat hizmet verebiliyor olması. Eğer internet sitenizin yazılımı ve teknik alt yapısı sağlam yapılmışsa ve düzenli olarak bakımı yapılıyorsa, online mağazanız aralıksız olarak tüm gün boyunca kullanıcılara hizmet verebilir.

E-ticaret Girişimcilerinin Bilmesi Gereken Temel Kavramlar

Türkçe adıyla “yatırım getirisi” olarak da bilinen ROI, yapılan yatırımın firmaya nasıl geri döndüğü ve ne oranlarda karlılık sağladığı ile ilgilidir. Başka bir deyişle ROI, yatırım dahilinde harcanan miktarı, mevcut kısa vadeli yatırımdan elde edilen kara bölerek ulaşılan sonuçtur.

Sıkça Karıştırılan E-Ticaret Türleri

Tüketiciden tüketiciye, şirketten tüketiciye gibi farklı çeşitleri olan e-ticaret, dilimize B2B, B2C gibi İngilizce’deki karşılıklarıyla yerleşmiş bulunuyor. Peki günlük hayatımızda neredeyse sürekli konuşutuğumuz bu kısaltmalar ne anlama geliyor?

B2B Nedir ve Neden Önemli?

Henüz popülerleşmemiş bir alan varsa o da B2B sektörü diyebiliriz. Bilmeyenler için kısaca anlatmak gerekirse B2B, şirketler arası ticaret anlamına geliyor.

Tüketiciler, Bir E-ticaret Sitesinden Ne Bekler?

Konuya vakıf olmayanlar e-ticareti, “evde, bilgisayarının başında” yapılan bir iş olarak değerlendiriyorlar. Halbuki, online bir alışveriş sitesini hayata geçirmek; tasarımdan yazılıma, pazarlamasından müşteri hizmetlerine kadar fiziki bir mağaza açmaktan daha zor bir hal bile alabiliyor.

E-ticaret Siteleri İçin Doğru Renk Kullanımı

Fast food zincirleri kırmızı, bankalar yeşildir. Süt ve diyet ürünleri mavi, taksilerin rengi sarıdır ve bu birkaç istisna hariç tüm dünyada böyledir. Bütün bu gerçeklerin birer tesadüf olduğunu düşünmek, gökkuşağının siyah olduğunu söylemek kadar doğrudur.

E-ticarete Sıfırdan Başlarken 5 Adım

Ürün sayısı arttıkça bunu yönetmek, satışlara göre reaksiyon vermek gerekebilir. Mağaza yönetmek 2-3 ürün satmaktan çok daha zor bir süreç. Bu süreçte pazarda kendimize ait bir alan kiralamaya benziyor. Bu aşamada kendi web sitemizi açıp burada ki mağaza adresimize yönlendirebiliriz.

E-ticaret Girişimcilerinin Cevaplaması Gereken İlk 5 Soru

Çıkacağınız bu zorlu yolu ne kadar tanıyorsunuz? Belki de henüz duymadığınız ama cevaplamanız gereken sorular neler? Yeni başlayanlar için e-ticarette hangi sorular önceliğe sahip?

Bir E-ticaret Şirketi Neden İflas Eder?

Bir e-ticaret şirketinin, bir İSO 500 şirketinin ya da Anadolu’daki herhangi bir KOBİ’nin batış nedenlerinden hiç de farkı yok. Ama şirket kelimesinin önüne e-ticaret koyduğumuz için biraz derinliklerine girmemiz şart oldu.

E-ticaret Siteleri İçin Tüketici Odaklı Kriz Yönetimi

İşletmenizin büyüklüğü, pazarın hacmi ya da hangi sektörde yer aldığınız fark etmiyor kriz kelimesine aşina olmanız için. Kimilerinin Çincede ”fırsat” anlamına geliyormuş deyişini eklemeden kullanmadığı bu kelimenin, yazımıza ekonomik sebeplerden ötürü konuk olmadığını belirtelim.

Kişisel Verilerin Saklanması ve Gizliliğinin Korunması Yönetmeliği Nedir?

Kişisel verilerin korunması insan haklarıyla yakından ilişkili bir konu. Zira kişisel verilerin açıklanması yoluyla kişilerin en başta özel hayatlarının gizliliği ihlal edilebileceği gibi bir takım diğer hakları da (örneğin kişilik hakkı) zarar görebilir.

E-Ticaret Girişimleri İçin Hukuka Hakim Olma Gerekliliği

Offline ticarette bile dükkanlara veya şirketlere girdiğimizde hep görebileceğimiz yerlerde A4 boyutlarında belgeler ve levhalar görürüz. “Bu işyerinde asgari ücret uygulanmaktadır” ya da “Fiyatlarımıza KDV dahildir” gibi. Bunların hiçbiri keyfi olarak asılmamıştır.

Yeni E-Ticaret Kanunu ile E-Posta Pazarlaması Nasıl Düzenlenecek?

Tasarıda genel olarak kişiler arasında istenmeyen ticari elektronik iletişimin engellenmesi, elektronik iletişim araçlarıyla yapılan sözleşme öncesi bilgi verme yükümlülükleri ve sipariş aşamasındaki yükümlülükler ile bu düzenlemelere uyulmaması halinde uygulanacak yaptırımlar düzenlenmiştir.

Yazar Bilgisi

yagmurweb

Yorum Yok

Yoruma Kapalı.