Web Sitesi Nasıl Yapılır

Son yıllarda kişisel ya da ticari amaçlarla binlerce web sitesi açıldı. Gelişen teknoloji ile haberleşmenin ve iletişimin merkezi olan internet dünyasında web sitelerinin önemi de arttı. Artık her kuruluş ve kişi kendine ait internet adresine sahip olmak istiyor.

Domain adresinin alınmasından sonraki adım olan web site yapılışı aslında en mühim iş oluyor. Ancak kişiler bütçelerini zorlamamak için freelance çalışanlara ya da tasarım öğrencilerine yönleniyorlar. Web tasarım yapmak kolay bir çalışma olarak görülüyor. Ancak projeler, kurulumdan yayın aşamasına kadar özel ilgi istiyor.

Kontrol edilebilir ve isteklerinize uygun siteye sahip olmak için bizim gibi referansı kuvvetli ajanslarla çalışmak gerekiyor. Web sitesi nasıl yapılır, izlenen süreçler nelerdir, firmanızın neler yapması gerekir gibi soruların cevabını alır ve hedeflerinize yöneleceğiniz tasarımlara kavuşursunuz.

Ön Hazırlık Aşaması I İyi bir araştırma yapmak gerekli

Öncelikle biz, firmanız hakkında iyi bir araştırma yaparız. Sitenin içeriklerini oluşturmak ve hedefleri belirlemek için stratejik içerikler buluruz. Menü başlıklarını belirler ve gerekli dokümanları hazırlayarak yazım aşamasına geçeriz. Gerekli olanlar:

  • Hakkımızda yazısı
  • Hizmetlerimiz yazısı
  • Ürünlerin bilgileri
  • Ürünlerin fiyatları
  • Referansların listesi ve linkleri
  • İletişim bölümünün içeriği

Kodlama Aşaması

Bu aşamada web programcısı arkadaşlarımız sitenin tüm alt yapısının teknik gerekliliklerini gerçekleştiriyor, kodlamaları yaparak sitenin sayfalarını üst – sol – sağ veya alt menündeki başlıklara göre oluşturuyor. Web sitesinin kontrol panelini oluşturuyor ve ürün – resim – video – haber eklenebilir hale getiriyor.

on aşamada da tüm hazırlanan veriler bir FTP programı aracılığı ile Hosting’e atılarak test aşamasına geçilir.

Optimizasyon Aşaması I Arama Motorlarında Birinci Sayfa Hedefi

Tüm süreç sırasında eş zamanlı olarak devam eden optimizasyon işlemi ile sitenin arama motorlarında ve özellikle Google’da üst sıralarda çıkması için gerekli Google SEO – Google Optimizasyon işlemleri gerçekleştirilir.

Belirlenen anahtar kelimelerde yazılmış içerikler reklamlar ve backlinler ile desteklenir. Kampanyalar ve farklı sitelerle yapılan link alışverişleri ile üst sıralara çıkılır.

Test Aşaması I Atılan Adımlar Doğru Atılmış mı?

Bu aşamada sitenin hazırlanan verilerinin doğru çalışıp çalışmadığı test edilir, tasarımlardaki sorunlar kontrol edilir, programlama sırasında herhangi bir yanlış yapılıp yapılmadığına bakılır ve olası eksikler giderilir. Ayrıca firma ve kişi ile iletişim halinde olarak talepler ve değişiklikler belirlenir.

Yayına Açma ve Takip

Tüm aşamaların sonucunda site yayına sokulur. Ve olası sorunlara karşı düzenli olarak kontrolleri gerçekleştirilir. Güncelleme ve kampanya uygulamaları yapılır.